مرکز تحقیقات بیماریهای ریوی

Affiliation:Lung Disease Research Center, Faculty of Medicine Mashhad University of Medicine Sciences, Mashhad, Iran
مرکز تحقيقات بيماريهاي ريوي به منظور هدفمند کردن پژوهش و ارائه راه حل مناسب در امور بهداشتي و درمانی(پژوهش کاربردي)
در تابستان 1387 با نام مرکز  تحقیقات بیماریهای ریوی و سل درمحل بيمارستان قائم (عج) مشهد در بخش ريه شروع به کارنمودو در سال
1391 با نام کنونی موفق به اخذموافقتنامه اصولی از وزارت بهداشت گردید.
 
 
 
 
دنیای بدون سل با بررسی سرفه بیش از دو هفته درمراکز سلامت
 

19 نوامبر مطابق با 28 آبان روز جهانی COPD (بیماری مزمن انسدادی ریه )

شعار روز جهانیCOPD :

                           It’s Not Too Late

                  "خیلی هم دیر نیست " (جهت تشخیص و درمان بیماری)

این پیام مثبت جهت تاکید بر ارتقای سلامت دستگاه تنفس در هر مرحله قبل یا بعد از تشخیص COPD می باشد .

        در مورد COPD بیشتر بدانیم

  • COPD (بیماری مزمن انسدادی ریوه )یک بیماری شایع ریوی است که از طریق انسداد راههای هوایی منجر به اختلال در تنفس میگردد .
  • COPD معمولا تدخین به مصرف سیگار یا تماس با گازها یا گرد و خاک محیطی ایجاد میگردد .
  • علایم COPD شامل سرفه ، دفع خلط و تنگی نفس می باشد .
  • اگر شما بالاتر از 40 سال سن دارید و هر یک از علائم فوق را در خود احساس میکنید باید به پزشک مراجعه و در خصوص ابتلا به COPD بررسی شوید.

روز جهانی آسم

World Asthma Day

You Can Control Your Asthma."

بیماری آسم یکی از شایعترین بیماری های مزمن د رکودکان و بزرگسالان و از مهمترین علل غیبت آنها از مدرسه و محل کار است.
هم اکنون بیش از 300 میلیون نفردر سراسر جهان از این بیماری رنج می برند و دولت ها و جوامع می کوشند که ازهر فرصتی برای اطلاع رسانی،  آموزشاستفاده کرده و از برنامه های  مرتبط حمایت نمایندتا از سیر فزاینده خسارات انسانی،‌ اجتماعی و اقتصادی این بیماری مزمن بکاهند.
گفتنی است، روز جهانی آسم همه ساله در سراسر جهان با شرکت اقشار مختلف مردمی،‌  متخصصان و مسئولان امور بهداشتی و درمانی در جهت افزایش آگاهی، حمایت و تقویت هر چه بیشتر اقدامات کنترلی این بیماری برگزار می شود.

روز جهـــانی آسم یک رویداد سالانه است که از سوی دفتر برنامه جهانی آسم یا GINA سازماندهی می‌شود تا سطح آگاهی درباره بیماری آسم و مراقبت‌های جهانی برای این بیماران را بهبود بخشد.
از سال 1998 با توجه به تعیین روز جهانی آسم و آلرژی توسط سازمان جهانی بهداشت اولین سه شنبه ی ماه می میلادی به نام " روز جهانی آسم " نام گذاری شده است که امسال مصادف با چهارم ماه می 2015 میلادی  و 14 ادریبهشت می باشد.

شعار: شما می توانید اسم را کنترل کنید

خوب است که در مورد بیماریهای ریوی به طور کلی بدانیم :

 
استعمال دخانیات اصلی ترین علت بیماریهای ریوی است بطوریکه 90% موارد بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD ) و85-80% موارد سرطان ریه از کشیدن سیگار ناشی می شود.بیماریهای ریوی در سطحپایین اقتصادی – اجتماعی جامعه بیشتر دیده می شود.و باز هم در مورد بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD ) به یاد داشته باشیم که : در حال حاضر 210 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به COPD می باشند که البته رقم واقعی بسیار بالاتر است چون بسیاری از افراد ممکنست هنوز تشخیص داده نشده باشند.تا سال 2030 انتظار می رود که 30% افزایش در تعداد کل بیماران مبتلا به COPD مشاهده شود.COPD سالیانه باعث مرگ 3 میلیون انسان در سراسر جهان می شود.تا سال 2020 ، COPD سومین علت مرگ و میر درسراسر جهان خواهد بود.نیمی از بیماران COPD در سنین کمتر از 65 سال می باشند.در حال حاضر COPD در زنان بیشتر از مردان تشخیص داده می شود.COPD در زنان در سنین پایینتر و با مصرف سیگار کمتری نسبت به مردان رخ می دهد.افسردگی دربیماران مبتلا به COPDسه برابر بیشتر از افراد معمولی مشاهده می شود.

اطلاعات مرکز